Kontaktujte nás: 725 759 344 | ickk@uappsc.cz

Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Nedávné akce

Beltain na Nižboře 28. 4. 2018

Ústav archeologické památkové péče středních Čech vás srdečně zve do Informačního centra keltské kultury na zámku Nižbor, kde se 28. 4. 2018 od 12 hodin uskuteční oslavy keltského svátku Beltain. Ten je spjat s příchodem jara, které na Nižboře pravidelně v tuto dobu slavíme hudbou, tancem a připomínáním keltských řemesel a způsobu života.

Kouzlo prvomájových nocí nás totiž stále nepřestává fascinovat. Už po tisíce let v tento čas cítíme energii, kterou příroda na začátku jara přetéká, a máme potřebu ji oslavovat. A stejně tak to cítili i naši dávní předchůdci, Keltové. Předpokládá se, že Beltain, který připadá na přelom dubna a května, symbolizoval zrození jara a oslavoval očistu po zimě a počátek bezpečného a plodného období. Podle irské mytologie, kde se nám zmínky o Beltainu dochovaly, býval slaven v noci na přelomu dubna a května velkými ohni, hodováním, tancem a magickými rituály. Ač se původně jednalo o prastarou tradici, i v naší společnosti bychom nalezli její otisk. Naše známé Pálení čarodějnic a následný první máj s polibky pod rozkvetlými stromy se totiž svým průběhem nápadně podobají keltským beltainovým zvykům.

Na zámku Nižbor, ležícím naproti stradonickému oppidu, které bývalo jedním ze slavných keltských center, započne beltainová slavnost v pravé poledne 28. 4. 2018. Všeobecné radovánky proloží hudební vystoupení kapel Dick O´Brass, Isara, Ječmen a Městská, dále taneční vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňová show. V rámci oslav bude také otevřena nová podoba stálé expozice o Keltech. Samozřejmě nebudou chybět ani udatní bojovníci Vousova kmene, kteří předvedou své bojové umění, a jejich krásné ženy, které vás okouzlí svou řemeslnou zručností. Přijďte načerpat jarní energii mezi Kelty!

Budeme se na vás těšit 28. dubna 2018 ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor!

Na celý program je vstupné pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

 

Fotogalerie z akce na našem Facebooku zde.

Další proběhlé akce