Kontaktujte nás: 725 759 344 | ickk@uappsc.cz

Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Plánované akce

ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg

Na Nižboru se opět slaví Samhain! Ústav archeologické památkové péče středních Čech Vás srdečně zve do Informačního centru keltské kultury na zámku Nižbor v sobotu 23. 10. 2019 přesně v poledne. Těšit se můžete na skvělé kapely, tanečnice i bojovníky. Oslavíme současně i mezinárodní den archeologie. Přijďte si s námi zkusit zahrát některé ze starověkých deskových her. Připravená bude také dílnička na výrobu hraček.


Nedávné akce

Molière: Balada pro banditu (Milan Uhde, Miloš Štědroň)

31. 8. 2021 

Balada pro banditu.jpg
V poslední prázdninový den, se na zámeckém nádvoří, konalo divadelní představení, které je součástí programu Středočeského kulturního léta s mottem Kultura pomáhá kultuře aneb #stredoceskekulturnileto.

Příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, inspirovaný románem Ivana Olbrachta, se dočkal jevištní muzikálové verze v 70. letech minulého století v brněnském Divadle na provázku. Od té doby stačili Nikola, jeho láska Eržika, Mageri, zbojníci, četníci a další hrdinové příběhu získat nesmrtelnost a písně nesmazatelně zlidovět – alespoň v paměti a srdcích svých diváků a posluchačů.“ Představení bude hrát Divadlo A. Dvořáka Příbram i s živou kapelou.Vše v režii Milana Schejbala. Více informací o divadle naleznete na divadlopribram.eu.

Program Středočeského kulturního léta doprovázela reklamní kampaň „Rozehrajte to s námi“, zpracovaná Středočeskou centrálou cestovního ruchu (www.stredoceskekulturnileto.cz)

Molière: Zdravý nemocný 

29. 6. 2021 

Divadlo Zdravý nemocný

V rámci programu Středočeského kulturního léta a jeho letošního motta Kultura pomáhá kultuře aneb #stredoceskekulturnileto, se na zámku Nižbor, odehrála divadelní komedie o pokrytectví, lži, ale i lásce a nejslavnějším hypochondrovi "Zdravý nemocný" (Molière).

Vážený pan Argan kromě toho, že je hypochondr, je navíc velký lakomec. Nic není důležitější, než mít všechny svoje diagnózy pod kontrolou a ještě k tomu za léčbu co nejvíce ušetřit. Neváhá proto zajít tak daleko, že je ochoten obětovat štěstí své dcery. Své blízké šikanuje takovým způsobem, že celá rodina musí sehrát komedii, aby hypochondra navždy vyléčila.

Představení, sehrálo Městské divadlo Mladá Boleslav, v režii Jiřího Š. Hájka.Více informací o divadle naleznete na www.mdmb.cz

Program Středočeského kulturního léta doprovází reklamní kampaň „Rozehrajte to s námi“, zpracovaná Středočeskou centrálou cestovního ruchu, kterou můžete sledovat na sociálních sítích. 

    

 

 

Gérard Bitton a Michel Munz: Smím prosit?... 

27. 8. 2020 

Na nádvoří zámku se odehrálo divadelní představení Smím prosit? z pera (Gérarda Bittona a Michela Munze), v podání činoherního studia Bouře. V režii Jaromíra Janečka jste mohli zhlédnout svižnou komedii  o vášnivém milovníkovi, který má zdědit balík peněz, pod podmínkou, že se do roka ožení. Ale jak se nemuset své vášně k ženám vzdát a zároveň splnit kladenou podmínku? Řešení je překvapivé, rozuzlení ještě překvapivější.
Hráli například Jan Révai a Kateřina Janečková. Představení bylo součástí Středočeského kulturního léta. Více informací o divadelní společnosti Bouře najdete zde:  http://www.agenturaappart.cz/cz/gerard-bitton-a-michel-munz-smim-prosit-/93/

Mlhy Samhainu nás zahalily pod oppidem Stradonice

19. 10. 2019 od 12 hodin

Ústav archeologické památkové péče středních Čech pořádal v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor 19. 10. 2019 od 12 hodin již tradiční oslavy keltského svátku Samhain, kterými zde každoročně vrcholí turistická sezóna. Keltský začátek nového roku a současně dobu, kdy se stírá hranice mezi živým a mrtvým, stejně jako dávní Keltové, na Nižboře jsme oslavili hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

Samhain, stejně jako jarní svátek Beltain, patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světem živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl počátkem nového roku, ale také časem nejistoty a obav. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již pošestnácté na zámku Nižbor, ležícím naproti kdysi slavnému keltskému oppidu Stradonice, započala v pravé poledne 19. 10. 2019 slavnost Samhain. Při této příležitosti jsme si připomněli, jak vyspělou keltskou  kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohli potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhla živá keltská hudba v podání kapel Dick O’Brass, Lua a Jauvajs. V rámci oslav si návštěvníci mohli prohlédnout novou podobu stálé expozice o Keltech. Poslední příležitost měli i ke zhlédnutí loňské novinky, tematické krátkodobé expozice o prvorepublikové archeologii zahrnující i výzkum nedalekého keltského oppida Stradonice. 

Akce byla součástí Mezinárodního dne archeologie, a proto si již pošesté archeologové i veřejnost připomněli nejen mimořádné archeologické nálezy, ale i nadšení z jejich objevování. Cílem akce je každoročně interaktivní a zábavnou formou připomenout, že archeologie a historie jsou všude kolem nás! Více informací o akci naleznete na https://denarcheologie.cz.
Další proběhlé akce