Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Plánované akce

Balada pro banditu 2022.jpg

Balada pro banditu (Milan Uhde, Miloš Štědroň) 

úterý 23. 8. 2022 od 20:00

Ústav archeologické památkové péče středních Čech vás srdečně zve na zámek Nižbor, kde se na nádvoří odehraje divadelní představení "Balada pro banditu“.

"Příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, inspirovaný románem Ivana Olbrachta, se dočkal jevištní muzikálové verze v 70. letech minulého století v brněnském Divadle na provázku. Od té doby stačili Nikola, jeho láska Eržika, Mageri, zbojníci, četníci a další hrdinové příběhu získat nesmrtelnost a písně nesmazatelně zlidovět – alespoň v paměti a srdcích svých diváků a posluchačů.“

Představení bude hrát Divadlo A. Dvořáka Příbram i s živou kapelou. Více informací o divadle naleznete na www.divadlopribram.eu.

Rezervace lístků (cena 150Kč) je možná na tel. čísle: 606 027 133 (volejte prosím mezi 9:00 - 17:00 hod), nebo na emailové adrese: nizbor@uappsc.cz.

V loňském roce herci i hudebníci zazářili spolu s úžasnou atmosférou nebes před bouřkou a vytvořili divákům skvělý zážitek. Už se těšíme na jejich letošní štaci. Divadlo je součástí programu Středočeského kulturního léta. Pro více informací a nabídku dalších kulturní akcí se podívejte na: http://www.stredoceskekulturnileto.cz/ #stredoceskekulturnileto


Nedávné akce

divadlo 29.6.2022 zdravy nemocny plakat.jpg

DIVADLO ZRUŠENO KVŮLI ŠPATNÉMU POČASÍ

Ústav archeologické památkové péče středních Čech a Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor vás srdečně zvou dne 29.6.2022 od 20:30 na Moliérovu divadelní hru Zdravý nemocný, komedii o pokrytectví, lži, ale i lásce v podání Městského divadla Mladá Boleslav. Představení, které nám v loňském roce předčasně ukončila bouřka. Letos se opět odehraje na nádvoří zámku Nižbor.

Vážený pan Argan kromě toho, že je hypochondr, je navíc velký lakomec. Nic není důležitější, než mít všechny svoje diagnózy pod kontrolou a ještě k tomu za léčbu co nejvíce ušetřit. Neváhá proto zajít tak daleko, že je ochoten obětovat štěstí své jediné dcery. Své blízké šikanuje takovým způsobem, že celá rodina musí sehrát komedii, aby hypochondra navždy vyléčila.

Rezervace lístků (cena 150Kč) je možná na tel. čísle: 606 027 133 (volejte prosím 9:00 - 17:00), nebo na emailové adrese: nizbor@uappsc.cz. 

Divadlo je součástí programu Středočeského kulturního léta. Pro více informací a nabídku dalších kulturní akcí se podívejte na: http://www.stredoceskekulturnileto.cz/ #stredoceskekulturnileto

image001.jpg

Na Nižboru se opět slaví Beltain! Ústav archeologické památkové péče středních Čech Vás srdečně zve do Informačního centru keltské kultury na zámku Nižbor v sobotu 30. dubna 2022 přesně v poledne. Těšit se můžete na skvělé kapely, tanečnice i bojovníky. Připravená bude také archeologická dílna.

ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg

 

 

Balada pro banditu.jpg imagetools5.jpg

Molière: Balada pro banditu

(Milan Uhde, Miloš Štědroň) 

Molière: Zdravý nemocný  

Gérard Bitton a Michel Munz: Smím prosit?...  

31. 8. 2021  

Představení divadla A. Dvořáka Příbram (www.divadlopribram.eu), bylo součástí programu Středočeského kulturního léta s mottem Kultura pomáhá kultuře aneb #stredoceskekulturnileto, který doprovázela kampaň „Rozehrajte to s námi“ Středočeské centrály cestovního ruchu (www.stredoceskekulturnileto.cz)

29. 6. 2021   

 Představení, sehrálo Městské divadlo Mladá Boleslav (www.mdmb.cz), v rámci programu Středočeského kulturního léta a jeho letošního motta Kultura pomáhá kultuře aneb #stredoceskekulturnileto,

Program Středočeského kulturního léta doprovázela kampaň „Rozehrajte to s námi“, Středočeské centrály cestovního ruchu.

27. 8. 2020  

Na nádvoří zámku se odehrálo divadelní představení Smím prosit? od Gérarda Bittona a Michela Munze, v podání činoherního studia Bouře. Představení bylo součástí Středočeského kulturního léta. Více informací o divadelní společnosti Bouře najdete zde:  http://www.agenturaappart.cz/cz/gerard-bitton-a-michel-munz-smim-prosit-/93/


Mlhy Samhainu nás zahalily pod oppidem Stradonice

19. 10. 2019 od 12 hodin

Ústav archeologické památkové péče středních Čech pořádal v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor 19. 10. 2019 od 12 hodin již tradiční oslavy keltského svátku Samhain, kterými zde každoročně vrcholí turistická sezóna. Keltský začátek nového roku a současně dobu, kdy se stírá hranice mezi živým a mrtvým, stejně jako dávní Keltové, na Nižboře jsme oslavili hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

Samhain, stejně jako jarní svátek Beltain, patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světem živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl počátkem nového roku, ale také časem nejistoty a obav. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již pošestnácté na zámku Nižbor, ležícím naproti kdysi slavnému keltskému oppidu Stradonice, započala v pravé poledne 19. 10. 2019 slavnost Samhain. Při této příležitosti jsme si připomněli, jak vyspělou keltskou  kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohli potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhla živá keltská hudba v podání kapel Dick O’Brass, Lua a Jauvajs. V rámci oslav si návštěvníci mohli prohlédnout novou podobu stálé expozice o Keltech. Poslední příležitost měli i ke zhlédnutí loňské novinky, tematické krátkodobé expozice o prvorepublikové archeologii zahrnující i výzkum nedalekého keltského oppida Stradonice. 

Akce byla součástí Mezinárodního dne archeologie, a proto si již pošesté archeologové i veřejnost připomněli nejen mimořádné archeologické nálezy, ale i nadšení z jejich objevování. Cílem akce je každoročně interaktivní a zábavnou formou připomenout, že archeologie a historie jsou všude kolem nás! Více informací o akci naleznete na https://denarcheologie.cz.
Další proběhlé akce