Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Plánované akce

image001.jpg

Samhain

sobota 22. 10. 2022 od 12:00

V sobotu 22.10. 2022 zakončíme návštěvnickou sezónu oslavou keltského svátku SAMHAIN. Mezi řemeslně dovednými Kelty můžete spolu se svými potomky i přáteli strávit příjemné odpoledne plné hudby, her a poučení na nádvoří zámku.

Od 12.00 hodin budou hrát kapely, ukázkou a výukou tance je doprovodí skupina GALL-tír a na bojové stezce se potkají válečníci z Vousova kmene. K vidění budou vybraná keltská řemesla - ražba mincí, kováři, tkaní, výroba šperků a nástrojů denní potřeby. Pro malé návštěvníky je připraveno mnoho her a dovedností a opět archeodílna, pod vedením zkušených archeologů. Po celou dobu konání akce bude otevřeno Informační centrum keltské kultury a nová přilehlá výstava Klenoty středočeského pravěku. Občerstvení U Dělostřelce vám přichystá vynikající jídla a nápoje.


Nedávné akce

sanky se zvnoci obr..jpg

Scénické čtení - Sáňky se zvonci (Antonín Přidal)

sobota 3. 9. 2022 od 19:30

V sobotu 3.9. proběhlo na malém nádvoří zámku Nižbor od 19:30 hod scénické čtení Sáňky se zvonci. Jedná se o inscenaci složenou z dopisů několika generací českých šlechtičen žijících v 16. století.

Její autor Antonín Přidal objevil v literárním archívu řadu dopisů, které si v rozmezí 1533 – 1590 psaly české šlechtičny, osaměle žijící na svých venkovských sídlech a hrádcích, zatímco jejich manželé a otcové dobývali svět a „tvořili dějiny“. Strhující obraz čtyř generací žen vyprávějící o dětství, dospívání, láskách, samotě, stárnutí a odcházení na věčnost. Nahlédnutí do duše člověka doby dávno minulé.

Hraje Městské divadlo Mladá Boleslav.

Rezervace lístků (cena 80Kč) je možná na tel. čísle: 606 027 133 (volejte prosím mezi 9:00 - 17:00 hod), nebo na emailové adrese: nizbor@uappsc.cz.

Balada pro banditu 2022.jpg

Balada pro banditu (Milan Uhde, Miloš Štědroň) 

"Příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, inspirovaný románem Ivana Olbrachta, se dočkal jevištní muzikálové verze v 70. letech minulého století v brněnském Divadle na provázku. Od té doby stačili Nikola, jeho láska Eržika, Mageri, zbojníci, četníci a další hrdinové příběhu získat nesmrtelnost a písně nesmazatelně zlidovět – alespoň v paměti a srdcích svých diváků a posluchačů.“

Představení zahrálo Divadlo A. Dvořáka Příbram i s živou kapelou. Více informací o divadle naleznete na www.divadlopribram.eu.

Letos herci i hudebníci zazářili spolu s úžasnou atmosférou vytvořili divákům skvělý zážitek. Divadlo bylo součástí programu Středočeského kulturního léta. Pro více informací a nabídku dalších kulturní akcí se podívejte na: http://www.stredoceskekulturnileto.cz/ #stredoceskekulturnileto

divadlo 29.6.2022 zdravy nemocny plakat.jpg

DIVADLO ZRUŠENO KVŮLI ŠPATNÉMU POČASÍ

Zdravý nemocný (Moliér) 

Moliérova divadelní hra Zdravý nemocný, komedie o pokrytectví, lži, ale i lásce v podání Městského divadla Mladá Boleslav. Představení, které nám v loňském i letošním roce předčasně ukončila bouřka.  

Vážený pan Argan kromě toho, že je hypochondr, je navíc velký lakomec. Nic není důležitější, než mít všechny svoje diagnózy pod kontrolou a ještě k tomu za léčbu co nejvíce ušetřit. Neváhá proto zajít tak daleko, že je ochoten obětovat štěstí své jediné dcery. Své blízké šikanuje takovým způsobem, že celá rodina musí sehrát komedii, aby hypochondra navždy vyléčila.

Divadlo je součástí programu Středočeského kulturního léta. Pro více informací a nabídku dalších kulturní akcí se podívejte na: http://www.stredoceskekulturnileto.cz/ #stredoceskekulturnileto

image001.jpg

Na Nižboru se opět slaví Beltain! Ústav archeologické památkové péče středních Čech Vás srdečně zve do Informačního centru keltské kultury na zámku Nižbor v sobotu 30. dubna 2022 přesně v poledne. Těšit se můžete na skvělé kapely, tanečnice i bojovníky. Připravená bude také archeologická dílna.

ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg

 

 

Balada pro banditu.jpg imagetools5.jpg

Molière: Balada pro banditu

(Milan Uhde, Miloš Štědroň) 

Molière: Zdravý nemocný  

Gérard Bitton a Michel Munz: Smím prosit?...  

31. 8. 2021  

Představení divadla A. Dvořáka Příbram (www.divadlopribram.eu), bylo součástí programu Středočeského kulturního léta s mottem Kultura pomáhá kultuře aneb #stredoceskekulturnileto, který doprovázela kampaň „Rozehrajte to s námi“ Středočeské centrály cestovního ruchu (www.stredoceskekulturnileto.cz)

29. 6. 2021   

 Představení, sehrálo Městské divadlo Mladá Boleslav (www.mdmb.cz), v rámci programu Středočeského kulturního léta a jeho letošního motta Kultura pomáhá kultuře aneb #stredoceskekulturnileto,

Program Středočeského kulturního léta doprovázela kampaň „Rozehrajte to s námi“, Středočeské centrály cestovního ruchu.

27. 8. 2020  

Na nádvoří zámku se odehrálo divadelní představení Smím prosit? od Gérarda Bittona a Michela Munze, v podání činoherního studia Bouře. Představení bylo součástí Středočeského kulturního léta. Více informací o divadelní společnosti Bouře najdete zde:  http://www.agenturaappart.cz/cz/gerard-bitton-a-michel-munz-smim-prosit-/93/


Mlhy Samhainu nás zahalily pod oppidem Stradonice

19. 10. 2019 od 12 hodin

Ústav archeologické památkové péče středních Čech pořádal v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor 19. 10. 2019 od 12 hodin již tradiční oslavy keltského svátku Samhain, kterými zde každoročně vrcholí turistická sezóna. Keltský začátek nového roku a současně dobu, kdy se stírá hranice mezi živým a mrtvým, stejně jako dávní Keltové, na Nižboře jsme oslavili hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

Samhain, stejně jako jarní svátek Beltain, patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světem živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl počátkem nového roku, ale také časem nejistoty a obav. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již pošestnácté na zámku Nižbor, ležícím naproti kdysi slavnému keltskému oppidu Stradonice, započala v pravé poledne 19. 10. 2019 slavnost Samhain. Při této příležitosti jsme si připomněli, jak vyspělou keltskou  kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohli potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhla živá keltská hudba v podání kapel Dick O’Brass, Lua a Jauvajs. V rámci oslav si návštěvníci mohli prohlédnout novou podobu stálé expozice o Keltech. Poslední příležitost měli i ke zhlédnutí loňské novinky, tematické krátkodobé expozice o prvorepublikové archeologii zahrnující i výzkum nedalekého keltského oppida Stradonice. 

Akce byla součástí Mezinárodního dne archeologie, a proto si již pošesté archeologové i veřejnost připomněli nejen mimořádné archeologické nálezy, ale i nadšení z jejich objevování. Cílem akce je každoročně interaktivní a zábavnou formou připomenout, že archeologie a historie jsou všude kolem nás! Více informací o akci naleznete na https://denarcheologie.cz.
Další proběhlé akce