Kontaktujte nás: 725 759 344 | ickk@uappsc.cz

Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Plánované akce

Nejkrásnější svátek jara Beltain se už blíží!

27. 4. 2019 od 12 hodin


Zářící ohně, živá hudba, magické rituály, tančící těla, poháry po okraj naplněné medovinou a rozmanité laskominy, to vše tvořilo neoddělitelnou součást oslav Beltainu, jednoho ze čtyř hlavních keltských svátků, který připadal na přelom dubna a května. Stejně jako my dnes, tak i dávní Keltové před tisíci lety radostně vítali netrpělivě očekávaný příchod jara a počátek bezpečnějšího a plodného období roku. Oddávali se hodování a všeobecným radovánkám. Dívky vily věnce, tančily, laškovaly s mladíky a společně proskakovaly očistnými ohni. Ostatně kouzlo prvomájových nocí nepřestává fascinovat dodnes. Dávné kořeny dodnes oblíbené tradice pálení čarodějnic a následné prvomájové polibky pod rozkvetlou třešní bychom hledali právě ve slavných keltských časech.

 

Na nádvoří zámku Nižbor, ležícímu naproti věhlasnému stradonickému oppidu, započne beltainová slavnost v pravé poledne 27. dubna 2019. Všeobecné radovánky oživí keltská hudba v podání kapel Blue Squadron Pipe Band, Dick O´Brass, Alison a Sona. Taneční vystoupení a pro zájemce i výuku dobových tanců zajistí skupina Gall-Tír. Udatní bojovníci Vousova kmene předvedou své bojové umění, zatímco jejich ženy vás okouzlí nejen svou krásou, ale i řemeslnou zručností. Pro děti jsou připraveny zábavné archeologické dílny. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky. Nabitý program završí již tradiční ohňová show. Oslavy budou velkolepé, připojte se k nám a oslavme příchod jara s Kelty na Nižboru!

Na celý program je vstupné pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.Budeme se na vás těšit 27. dubna 2019 ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor!


Nedávné akce

Prvorepubliková vycházka na keltské oppidum Stradonice

6. 10. 2018 od 14 hodin

Slavnostní komentovaná vycházka na keltské oppidum Stradonice se uskutečnila v sobotu 6. října 2018 od 14 hodin v rámci oslav stoletého výročí republiky. Zahájena byla prohlídkou výstavy Prvorepubliková archeologie, která se mimo jiné věnuje tématu velkého archeologického výzkumu Stradonic z roku 1929 a představuje dosud nevystavené exponáty, z výzkumu pocházející. 

Oppidum Stradonice patří k nejvýznamnějším památkám keltské Evropy a historie jeho výzkumu je dlouhá, stejně tak ale bohužel neradostná. Vrch tyčící se nad řekou Berounkou v okouzlující krajině Českého krasu, který před dvěma tisíci lety skýtal hradbami obehnaný domov keltské smetánce a jejím poddaným, totiž od objevu jeho někdejší slávy provází smůla. Již na konci 19. století, kdy zde byl objeven proslulý poklad zlatých mincí, se Stradonice staly terčem rabování a lovců pokladů, a tato situace trvá dodnes. Světlými body ve zkoumání oppida je několik velkých výzkumů, které v průběhu posledních 120 let proběhly a které přinesly zásadní poznatky o tom, jak toto keltské „město“ kdysi fungovalo a jak žili jeho obyvatelé. Jedním z nejambicióznějších výzkumů byl právě ten prvorepublikový z roku 1929. Vedl ho archeolog Albín Stocký a financován byl z Masarykova fondu. Nálezy, které z tohoto výzkumu pocházejí a jsou součástí sbírek Národního muzea, však dosud nebyly veřejně vystaveny. Výstava Prvorepubliková archeologie, která je na zámku Nižbor k vidění do konce října, je tak první a jedinečnou možností se s těmito nálezy i celým výzkumem blíže seznámit.

Po komentované prohlídce výstavy, kterou vedla archeoložka Mgr. Johana Tlustá, následovala dobově laděná vycházka přímo na samotné oppidum, které se ujal archeolog Mgr. Pavel Kacl. Návštěvníky provedl celou lokalitou a ukázál relikty někdejšího života Keltů přímo v terénu.

Na celou akci bylo vstupné zdarma.

Reportáž si můžete přečíst na našem popularizačním webu Cesty archeologie zde

Další proběhlé akce