Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Plánované akce

Návštěvnickou sezónu 2023 začínáme oslavou Beltainu.


Nedávné akce

Samhain 2022 plakat.jpg

Samhain 2022

V sobotu 22.10. 2022 jsme zakončili návštěvnickou sezónu oslavou keltského svátku Samhain, který tradičně slavíme spolu s Mezinárodním dnem archeologie. K vidění byla vybraná keltská řemesla – ražba mincí, kováři, tkaní, výroba šperků a nástrojů denní potřeby. Pro malé návštěvníky jsme připravili mnoho her a poznání ze světa archeologie, pod vedením zkušených archeologů. Od začátku nám zahráli kapely, ukázkou a výukou tance je doprovodila taneční skupina a nouze nebyla ani o válečníky z Vousova kmene. Po celou dobu konání akce bylo možné navštívit Informační centrum keltské kultury a naposledy se podívat na výstavu Klenoty středočeského pravěku.

 


Samhain pod oppidem Stradonice

23. 10. 2021 od 12 hodin

ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg

Ústav archeologické památkové péče středních Čech pořádal v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor již tradiční oslavy keltského svátku Samhain, kterými zde každoročně vrcholí turistická sezóna. Keltský začátek nového roku a současně dobu, kdy se stírá hranice mezi živým a mrtvým, stejně jako dávní Keltové, na Nižboře jsme oslavili hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

Samhain, stejně jako jarní svátek Beltain, patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světem živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl počátkem nového roku, ale také časem nejistoty a obav. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již posedmnácté na zámku Nižbor, ležícím naproti kdysi slavnému keltskému oppidu Stradonice, započala v pravé poledne 23. 10. 2021 slavnost Samhain. Při této příležitosti jsme si připomněli, jak vyspělou keltskou  kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohli potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhla živá keltská hudba v podání kapel Alison, Chip&Co a Gliondar. V rámci oslav si návštěvníci mohli prohlédnout stálou expozici o Keltech a výstavu Klenoty středočeského pravěku. Ta navazuje na stejnojmennou publikaci, která poutavě vypráví 13 archeologických příběhů z 13 různých míst středních Čech.

  Akce byla součástí Mezinárodního dne archeologie, a proto si již pošesté archeologové i veřejnost připomněli nejen mimořádné archeologické nálezy, ale i nadšení z jejich objevování. Cílem akce je každoročně interaktivní a zábavnou formou připomenout, že archeologie a historie jsou všude kolem nás! Více informací o akci naleznete na https://denarcheologie.cz.
Další proběhlé akce

sanky se zvnoci obr..jpg  Balada pro banditu 2022.jpg  divadlo 29.6.2022 zdravy nemocny plakat.jpg     

image001.jpg ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg Balada pro banditu.jpg  Divadlo Zdravý nemocný  Samhain-alison 2019.jpg