Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Plánované akce

Návštěvnickou sezónu 2024 zahájíme oslavou Beltainu, kdy můžete navštívit stálou expozici Keltové v srdci Čech... a co bylo před nimi.


Nedávné akce

image001.jpg

 Oslava keltského svátku Beltain na zámku Nižbor otevřela sezonu v Informačním centru keltské kultury dne 29. 4. 2023. Nejen svátky ohně a jara, ale i svátek hudby a keltských řemesel jste mohli tradičně navštívit poslední dubnový víkend na Nižboru.

 Nádvoří zámku Nižbor i letos ožilo velkou slavností. Přímo v poledne vypuklo veselí provázené hudbou, tancem i hrami pro všechny věkové kategorie. Atmosféru keltské vesnice navodil Vousův kmen s řemeslníky i bojovníky. Návštěvníkům představil tradiční keltská řemesla, předvedl ukázku soubojů s meči, nechyběla ani dětmi oblíbená bitva s Římany. Bez dobrého jídla a pití si slavnost představit nelze.

 Program blíže představil dramaturg Beltainu, Bronislav Petráň: „Program zahájí pochodem dudácká kapela Blue Squadron Pipe Band, v odpoledních hodinách zazní skladby od skupiny Isara a podvečer zpestří temperamentní keltský rock v podání Happy To Meet. Návštěvníci se budou moci dívat na hbité nožky tanečníků skupiny Gall-tír a spolu s nimi si tyto tance i vyzkoušet. Večer zakončí nezbytná ohňová show.“

 Beltain na zámku v Nižboru uspořádal Ústav archeologické památkové péče, navíc s archeologickou dílnou s ukázkami nejen pravěkých nástrojů, ale i práce archeologa či antropologa. Expozici Informačního centra keltské kultury jsme doplnili o některé novinky, zpřístupněné přímo pro tuto sezónu. „Expozice se nám rozšířila o několik zajímavých edukačních prvků. Nově si budete moci složit repliku pravěké nádoby vytištěné na 3D tiskárně společností Průša lab. Do prostor expozice jsme ze zahrady přenesli oblíbenou hru na archeologa a návštěvníci tak mohou objevovat hrobovou situaci s kostrový pohřbem kdykoliv a za jakéhokoliv počasí“ dodává ředitelka ÚAPPSČ Irena Benková.


Význam keltského svátku Beltain spočívá především v oslavě nového zemědělského roku, doprovázené vyháněním stád na pastvu a rozděláváním ohňů. Skákáním přes oheň lidé symbolicky očistili svoji duši a připravili se na nový rok. Slavnost tak nabádá k tanci, zpěvu a radosti. V Nižboru je jedinečná příležitost tento svátek oslavit společně s tóny hudby a v duchu keltských tradic.

Poslechněte si speciální díl Zrnotěrky. Tomáš Polišenský mluví o Beltainu a významu svátků pro Kelty.

 


Samhain pod oppidem Stradonice

21. 10. 2023 od 12 hodin

FB_IMG_1696489362014.jpg

Ústav archeologické památkové péče středních Čech pořádal v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor již tradiční oslavy keltského svátku Samhain, kterými zde každoročně vrcholí turistická sezóna. Keltský začátek nového roku a současně dobu, kdy se stírá hranice mezi živým a mrtvým, stejně jako dávní Keltové, na Nižboře jsme oslavili hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

Samhain, stejně jako jarní svátek Beltain, patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světem živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl počátkem nového roku, ale také časem nejistoty a obav. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již podevatenácté na zámku Nižbor, ležícím naproti kdysi slavnému keltskému oppidu Stradonice, započala v pravé poledne 21. 10. 2023 slavnost Samhain. Při této příležitosti jsme si připomněli, jak vyspělou keltskou  kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohli potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhla živá keltská hudba v podání kapel Kukulín, Coventina a Rí Ra. V rámci oslav si návštěvníci mohli prohlédnout stálou expozici o Keltech a výstavu věnovanou keltskému mincovnictví.

 

Akce byla součástí Mezinárodního dne archeologie, a proto si archeologové i veřejnost připomněli nejen mimořádné archeologické nálezy, ale i nadšení z jejich objevování. Cílem akce je každoročně interaktivní a zábavnou formou připomenout, že archeologie a historie jsou všude kolem nás! Více informací o akci naleznete na https://denarcheologie.cz.

Z letošního ročníku zatím video připravené nemáme, ale koukněte, jaká byla atmosféra loni.
Další proběhlé akce

KULTURA NIŽBOR SRPEN fin web.jpg

Samhain 2022 plakat.jpg sanky se zvnoci obr..jpg  Balada pro banditu 2022.jpg  divadlo 29.6.2022 zdravy nemocny plakat.jpg     

image001.jpg ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg Balada pro banditu.jpg  Divadlo Zdravý nemocný  Samhain-alison 2019.jpg