Zámek Nižbor

Informační centrum keltské kultury

Plánované akce

Samhain 2022 plakat.jpg

Samhain

sobota 22. 10. 2022 od 12:00

V sobotu 22.10. 2022 zakončíme návštěvnickou sezónu oslavou keltského svátku SAMHAIN. Víte, že v říjnu se navíc slaví Mezinárodní den archeologie? My ho tradičně slavíme spolu s keltským svátkem Samhain. Přijďte s námi oba svátky oslavit na zámek Nižbor.

Mezi řemeslně dovednými Kelty můžete spolu se svými potomky i přáteli strávit příjemné odpoledne plné hudby, her a poučení na nádvoří zámku. Od začátku akce budou hrát kapely, ukázkou a výukou tance je doprovodí taneční skupina a na bojové stezce se potkají válečníci z Vousova kmene.

K vidění budou vybraná keltská řemesla – ražba mincí, kováři, tkaní, výroba šperků a nástrojů denní potřeby. Pro malé návštěvníky je připraveno mnoho her a poznání ze světa archeologie, pod vedením zkušených archeologů. Po celou dobu konání akce bude otevřeno Informační centrum keltské kultury a výstava Klenoty středočeského pravěku.


Nedávné akce

sanky se zvnoci obr..jpg

Scénické čtení - Sáňky se zvonci (Antonín Přidal)

V sobotu 3.9.2022 proběhlo na malém nádvoří zámku Nižbor od 19:30 hod scénické čtení Sáňky se zvonci. Jedná se o inscenaci složenou z dopisů několika generací českých šlechtičen žijících v 16. století.

Její autor Antonín Přidal objevil v literárním archívu řadu dopisů, které si v rozmezí 1533 – 1590 psaly české šlechtičny, osaměle žijící na svých venkovských sídlech a hrádcích, zatímco jejich manželé a otcové dobývali svět a „tvořili dějiny“. Strhující obraz čtyř generací žen vyprávějící o dětství, dospívání, láskách, samotě, stárnutí a odcházení na věčnost. Nahlédnutí do duše člověka doby dávno minulé.

Hrálo Městské divadlo Mladá Boleslav.

Balada pro banditu 2022.jpg

Balada pro banditu (Milan Uhde, Miloš Štědroň) 

"Příběh Nikoly Šuhaje loupežníka, inspirovaný románem Ivana Olbrachta, se dočkal jevištní muzikálové verze v 70. letech minulého století v brněnském Divadle na provázku. Od té doby stačili Nikola, jeho láska Eržika, Mageri, zbojníci, četníci a další hrdinové příběhu získat nesmrtelnost a písně nesmazatelně zlidovět – alespoň v paměti a srdcích svých diváků a posluchačů.“

Představení zahrálo Divadlo A. Dvořáka Příbram i s živou kapelou. Více informací o divadle naleznete na www.divadlopribram.eu.

Letos herci i hudebníci zazářili spolu s úžasnou atmosférou vytvořili divákům skvělý zážitek. Divadlo bylo součástí programu Středočeského kulturního léta. Pro více informací a nabídku dalších kulturní akcí se podívejte na: http://www.stredoceskekulturnileto.cz/ #stredoceskekulturnileto


Samhain pod oppidem Stradonice

23. 10. 2021 od 12 hodin

ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg

Ústav archeologické památkové péče středních Čech pořádal v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor již tradiční oslavy keltského svátku Samhain, kterými zde každoročně vrcholí turistická sezóna. Keltský začátek nového roku a současně dobu, kdy se stírá hranice mezi živým a mrtvým, stejně jako dávní Keltové, na Nižboře jsme oslavili hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

Samhain, stejně jako jarní svátek Beltain, patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světem živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl počátkem nového roku, ale také časem nejistoty a obav. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již posedmnácté na zámku Nižbor, ležícím naproti kdysi slavnému keltskému oppidu Stradonice, započala v pravé poledne 23. 10. 2021 slavnost Samhain. Při této příležitosti jsme si připomněli, jak vyspělou keltskou  kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti byla přichystána archeologická dílna, zatímco dospělí se mohli potěšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhla živá keltská hudba v podání kapel Alison, Chip&Co a Gliondar. V rámci oslav si návštěvníci mohli prohlédnout stálou expozici o Keltech a výstavu Klenoty středočeského pravěku. Ta navazuje na stejnojmennou publikaci, která poutavě vypráví 13 archeologických příběhů z 13 různých míst středních Čech.

  Akce byla součástí Mezinárodního dne archeologie, a proto si již pošesté archeologové i veřejnost připomněli nejen mimořádné archeologické nálezy, ale i nadšení z jejich objevování. Cílem akce je každoročně interaktivní a zábavnou formou připomenout, že archeologie a historie jsou všude kolem nás! Více informací o akci naleznete na https://denarcheologie.cz.
Další proběhlé akce

sanky se zvnoci obr..jpg  Balada pro banditu 2022.jpg  divadlo 29.6.2022 zdravy nemocny plakat.jpg     

image001.jpg ftsf-1ce5e387-24f4-42aa-8a1a-47cb69ba5ea4.jpeg.jpg Balada pro banditu.jpg  Divadlo Zdravý nemocný  Samhain-alison 2019.jpg